Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Italské rizoto (risotto): umění v každém zrnku

Italské rizoto (risotto): umění v každém zrnkuDatum konání:
5.5.2024

Úvod do světa italského rizota (risotta)

Italské rizoto je více než jen pokrm; je to vyjádření kulturního dědictví a kulinářského umění Itálie. Své kořeny má v severní části země, kde vlhké a chladné klima napomáhá pěstování kvalitní krátkozrnné rýže, základní suroviny pro toto jídlo. Rizoto se těší velké oblibě zejména v Lombardii, Piemontu a Benátsku, kde každý region přidává do svého receptu něco, co odráží místní chutě a tradice.

Historie a tradice

Přestože existují zmínky o podobných rýžových pokrmech již ve středověkých textech, moderní forma rizota, jak ji známe dnes, začala nabývat na popularitě v 19. století. Tradice vaření rizota je pečlivě udržována a předávána z generace na generaci, přičemž každá rodina má svůj vlastní „tajný“ recept nebo postup, jak rizoto připravit „na bod“.

Co dělá italské rizoto výjimečným?

Klíčem k dokonalému rizotu je jeho textura a krémovost, které jsou dosaženy správnou volbou rýže a technikou vaření. Typicky se používají odrůdy rýže jako Arborio, Carnaroli nebo Vialone Nano, které jsou známé svou schopností absorbovat velké množství tekutiny a zároveň uvolňovat škrob. Škrob, který se uvolňuje během vaření, je zásadní pro dosažení charakteristické sametové a krémové konzistence, která rizoto odlišuje od ostatních rýžových pokrmů.

Technika přípravy italského rizota

Příprava rizota začíná tzv. soffrittem, což je restování cibule na másle nebo olivovém oleji do zlatova. Poté se přidá rýže, která se mírně opraží, aby každé zrno bylo pokryto tukem. Toto pražení pomáhá zrnům udržet svou strukturu během dalšího vaření. Postupné přidávání teplého vývaru a neustálé míchání pak zajišťují, že se rýže vaří rovnoměrně a uvolňuje škrob. Vaření rizota je záležitostí trpělivosti a preciznosti, což vyžaduje neustálou pozornost, aby bylo dosaženo dokonalého výsledku.

Kulturní význam

V Itálii je rizoto často spojováno s rodinnými oslavami a speciálními příležitostmi. Podává se jako hlavní chod (primo piatto) během obědů a večeří, a je vždy připravováno s důrazem na kvalitu a svěžest použitých ingrediencí. Každé rizoto vypráví příběh svého regionu prostřednictvím lokálně dostupných ingrediencí, ať už se jedná o čerstvé mořské plody, horské bylinky, nebo bohaté sýry.

Risotto alla milanese: skvost milánské kuchyně

Risotto alla milanese je pravděpodobně nejvíce oslavovaným typem italského rizota, které se vyznačuje především použitím šafránu. Tento drahocenný druh koření dodává rizotu nejen jeho charakteristickou zlatavou barvu, ale i bohatou a jemně aromatickou chuť. Příprava tohoto rizota vyžaduje preciznost a správné načasování:

1. Základní příprava

Začíná se zpěněním šalotky nebo cibule na másle, dokud nezměkne a nezíská lehce zlatou barvu.

2. Přidání rýže

Arborio nebo Carnaroli rýže se přidá do pánve a mírně se opeče, což pomáhá uvolňovat škrob.

3. Dekorace šafránem

Šafrán rozpuštěný ve troše horkého vývaru se přidává k rýži, což zaručuje rovnoměrné rozložení jeho barvy a chuti.

4. Postupné přilévání vývaru

Během vaření se postupně přilévá horký kuřecí nebo zeleninový vývar, zatímco rizoto se neustále míchá, aby se dosáhlo požadované krémové konzistence.

5. Finální dochucení

Na závěr se přidává čerstvě nastrouhaný parmazán a kousek másla pro zvýšení hedvábnosti a bohatosti chutě.

Italské rizoto - jednoduchost, kvalita surovin a kulinářská zručnost

Italské rizoto, a zejména jeho varianta risotto alla milanese, představuje kulinářské dědictví Itálie, které oslavuje jednoduchost, kvalitu surovin a kulinářskou zručnost. Je to jídlo, které může být servírováno jako hlavní chod nebo jako doprovod k dalším italským specialitám (například Osso Buco), a vždy nabízí nezapomenutelný chuťový zážitek.

V našem obchodě najdete například tyto dobroty:

Vše jsou to hotová risotta s jednoduchou přípravou. Neobsahují žádné konzervanty!

Všechny suroviny potřebné pro přípravu risotta u nás najdete. Můžete si vybrat z široké nabídky rýže Arborio nebo Carnaroli od více italských výrobců. Nabídneme vám i italské máslo, olivový olej extra vergine, parmezán, šafrán a nebo skvělé bílé víno .

Zastavte se u nás v obchodě